İçeriğe geç →

MÜHENDİSLİK PROGRAMLARI (CAD)

Günümüz dünyasında bilgisayarlar aşikar bir şekilde vazgeçilmez araçlarımız olmuş durumda. Tabi teknolojinin mimarı mühendislerin de teknolojinin nimetlerinden faydalanmaması söz konusu değil bu yazımda mühendislerin kullandığı araçlardan yani bilgisayar yazılımlarından bahsedeceğim

Bu yazı dizisi CAD, CAM ve CAE olmak üzere 3 parttan oluşacaktır.

Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD)

SOLİDWORKS:

Dassault systemes in bilgisayar destekli tasarım sektöründe piyasaya yıllar önce (1995) sürmüş olduğu kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik güncellemeler yayımlamasıyla da kendini ön plana atan bir yazılım. Genelde makine imalatı, ürün ve kalıp tasarımı sektörlerinde kulanılan solidworks, kullanıcılarına basit arayüzü, geniş araç eklenti ve modül yelpazesiyle neredeyse sınırsız bir tasarım kapasitesi sunuyor. Aynı zamanda solidworks windows işletim sistemleriyle çalışan ilk 3D modelleme programı olma özelliğine de sahip.

Solidworks’ün farklı sektörlerde en çok tercih edilen 3 boyutlu tasarım yazılımı olmasının altında yatan neden ise kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmasıdır. Solidworks kullanıcılarına tasarım, üretim, ürün yaşam döngüsü, ürün veri yönetim sistemleri gibi alanlarda geniş bir kullanım sağlıyor. Realview grafikleri sayesinde ise tasarımlarınızın üretime geçmeden nasıl görüneceğini görebiliyor ve bu öngörüler sayesinde hataları da erken tespit etmenize olanak sağlamış oluyor.

Resim 1. Solidworks ekran görüntüsü

Solidworks ün sahip olduğu araçlardan en göze çarpanları;

Weldments (Profil tasarım araçları), Sheet metal (Sac levha tasarım araçları), Surfaces (Yüzey tasarım araçları)

Modül kısmında ise;

Motion (Hareket analizleri), Simulation (Statik, yük ve kuvvet analizleri), Plastics (Plastik enjeksiyon altında akış analizleri), Flow simulation (Akış analizleri), Visualize (Görselleştirme ve rendering)

gibi modülleri sayesinde kullanıcılarına çok yönlü kullanım olanağı sunuyor.

Söz: Mühendislik ile çizimcilik ayrı işlerdir.

CATİA:

Yüzey modelleme tarafındaki yetkinliğiyle tanınan catia otomotiv, havacılık gibi sektörlerde tasarımcıların vazgeçilmezi oluyor. Yine Dassault systemes in bir ürünü olan yazılımın simülasyon tarafındaki kabiliyetleri ve hızı kullanıcıların tercih sebebi oluyor. Hali hazırda 250000 üzerinde bir endüstri kuruluşu Arge ve proje departmanlarında catia tercih etmektedir. Bunların arasında boeing airbus gibi dünyaca ünlü şirketler de yer almaktadır.

Resim 2. Catia ekran görüntüsü

Aslında bakarsak catia da solidworks gibi farklı sektörlerin kullanımı için hazırlanmış modüllere sahiptir ancak kullanım alışkanlıklarından mı yoksa kullanım kolaylığından mı bilinmez havacılık ve otomotivin dışında pek kullanılmaz.

Söz: Program öğrenmek kolaydır ancak uzmanlaşmak zaman alabilir.

Kategori: Araştırmalar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir